دانستنی های رختشویخانه صنعتی

از لاندری صنعتی چه میدانید؟

از لاندری صنعتی چه میدانید

لاندری صنعتی برای شستشوی و آماده سازی البسه، ملحفه، پتو ، پرده و دیگر منسوجات در حجم بالا راه اندازی می شود. یک لاندری صنعتی کاربردی علاوه بر سرعت بالا در تحویل سفارشات در هزینه های شستشوی و آماده سازی نیز صرفه جویی می نماید. به علاوه کیفیت محصولات تحویلی توسط لاندری صنعتی به مراتب بالاتر از لاندری خانگی می باشد. به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می دهند تمام یا بخشی از مراحل شستوشو، اتوکشی و آماده سازی منسوجات را به خشکشویی های بیرون از منزل بسپارند.

آشناترین مدل لاندری همان لاندری هتل است که در صنعت گردشگری نیز جایگاه ویژه ای دارد. یکی دیگر از مهمترین لاندری ها مربوط به بیمارستان ها، پادگان ها، مراکز نظامی و صنعتی و مراکز نگهداری سالمندان و کودکان می باشد.

لاندری هتل ها

در هتل‌ های ستاره بالا خدمات عمومی هتل شامل فرانت آفیس، رزرواسیون، اطلاعات، خانه‌ داری، لاندری، فرهنگی هنری، صوت و تصویر، انتظامات،‌ تلفنخانه، کلوپ ورزشی را به نام روم دویژن (Room’s Division) می شناسند. که شرح وظایف تک تک بخشهای مختلف نام برده شد و مسئولیت آن ها به عهده معاونت مدیر عامل در خدمات عمومی می باشد.

وظیفه اصلی لاندری صنعتی هتل با در اختیار داشتن ماشین آلات مربوطه شستشوی حوله، ملحفه، روبالشی، روتختی، پتو، پرده مربوط به خانه‌ داری با قبول رومیزی ، دستمال سفره (غذا ونوشابه) است که جهت شستشو و تمیزکردن به قسمت لاندری ارجاء می گردد.

از اهم وظایف این بخش ارائه خدمات البسه به میهمانان می باشد بطوریکه یکی از پرسنل مخصوص لباس (ولت) در یک زمان خاص هر روز البسه سفارشی میهمانان را از درب اتاق ها تحویل و به لاندری حمل و پس از ثبت سفارش در دفتر روزانه یا کامپیوتر البسه را شماره گذاری نموده و جهت شستشو و اطو به نزد دستگاه مربوطه هدایت می نماید.

از وظایف دیگر آن قبول ملزومات شستنی رستوران ها و سالن های هتل می باشد. که رومیزی، دستمال سفره روزانه را در اسرع وقت شستشو و آماده می نماید.  در خاتمه تمیزی ظاهری پرسنل هتل، وظیفه لاندری می باشد. به طوریکه روزانه البسه فرم آنان را که نیاز به خشکشویی، شستشو و اتو داشته باشد تحویل لینین روم می گردد که پس از ثبت در دفتر روزانه و جمع آوری در یک ساعت معین از روز کلاً به لاندری ارجاع می شود.

لاندری بیمارستان

رختشویخانه از بخش های مهم بیمارستان است که از نظر بهداشتی و جلوگیری از انتشار عفونت اهمیت زیادی دارد.

اگرچه ملحفه و البسه آلوده در مراکز بهداشتی درمانی می تواند بعنوان منبعی از میکروارگانیسم های پاتوژن باشد. اما گزارش تعداد موارد بیماری های ناشی از مراقبت های بهداشتی در ارتباط با منسوجات آلوده بسیار کم بوده با این وجود خطر انتقال بیماری از طریق لباس های آلوده در طول فرایند شستشو  نبایستی نادیده گرفته شود.

اقدامات کنترل فعلی باید به منظور کم کردن سهم ملحفه و البسه آلوده در بروز عفونت های مرتبط با مراقبت های بهداشتی ادامه یابد. یکی از تجهیزات مهم لاندری بیمارستان که تهیه و استفاده از آن در بیمارستان های ایران اجباری است ماشین لباسشویی دو درب عفونی شویی می باشد. این ماشین را می توانید از گروه صنعتی صاعدی مطابق با آخرین استاندارهای وزارت بهداشت تهیه و راه اندازی نمایید. بیمارستان هایی مثل بیمارستان شهدای تجریش که لاندری با حجم کار بسیار بالایی دارد از جمله نمونه پروژه های موفق گروه صاعدی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *