دانستنی های رختشویخانه صنعتی

لنژري بيمارستان

لنژري بيمارستان فضايي است كه معمولا در طبقه همكغف در مجاورت CSR و روبه روي آشپزخانه قرار دارد. اين بخش مسئول جمع آوري،شستشو،خشك كردن،اتو كردن و بسته بندي و نگهداري  البسه بيمارستان مي باشد.

در فرآيند جمع آوري البسه،آن ها را بر اساس ميزان آلودگي (كمتر آلوده-خوني و…) تفكيك كرده و در كيسه هاي مجزاي مخصوص كه نسبت به بيرون غيرقابل نفوذ هستند قرار مي دهند.

روتختي،ملحفه،پتو،لباس بيماران،روپوش پرسنل بيمارستان و البسه موجود در همه بخش ها،از اتاق عمل و اتاق زايمان گرفته تا كادر بيمارستان  توسط  بخش لنژري بيمارستان شسته مي شود.

البته لازم به ذكر است كه لباس هاي مورد نياز بخش هاي مختلف از جمله روتختي،رو پوش پرسنل ،لباس مخصوص اتاق عمل ،اتاق زايمان توسط خياط خانه اين بخش توليد مي شود.

اگـر چـه ملحفـه والبسـه آلـوده درمراکز بهداشتی درمانی می تواند بعنوان منبعی از میکروارگانیسم های  پاتوژن باشد اما گـزارش تعـداد موارد بیماری های  ناشـی از مراقبتھـای بهداشتیدر ارتباط با منسوجات آلوده بسیار کم بوده با این وجود خطر انتقال بیمـاری از طریـق لباسهای آلـوده در طـول فراینـد شستشـونبایستی نادیده گرفته شود.

فضاهای فیزیکی لنژری بیمارستان عبارتند از :

1- فضایی برای تحویل البسه کثیف.

2- فضای بـاز بینـی و تفکیک البسه

3- فضایی جهت شست و شو .

4- فضای آبگیری البسه .

5- فضای خشک کردن لباس ها .

6- فضایی که اتو کشی در آن انجام خواهد شد.

7- خیاط خانه بیمارستان

8- فضایی که برای انبار البسه تمیز هست.

9- فضایی که جهت  توزیع در نظر گرفته می شود.

10- فضایی که به عنوان انبار مواد پاک کننده استفاده خواهد شد.

یکی دیگر از کارهای این واحد تهیه البسه مورد نیاز بخشها از قبیل البسه اتاق‌عمل و اتاق‌زایمان ، ملحفه ، پتو ، روتختی و پیراهن و شلوار برای بیماران بستری می‌باشد و همچنین ذخیره سازی این اقلام برای استفاده در مواقع لزوم ونیز اضطراری می‌باشد. پارچه‌های مورد نیاز این واحد پس از ارزیابی و داشتن استانداردهای لازم و تایید شدن آن تهیه و خریداری گردیده و توسط خیاط خانه این واحد کار برش و دوخت آن انجام و ذخیره می‌گردد. بخشها و واحدها نیز بر حسب نیاز ،از طریق فرم مربوطه درخواست اقلام مورد نیاز خود را درخواست می‌نمایند که پس از بررسی و تایید شدن توسط مسئولین بیمارستان توسط این واحد به آنها تحویل داده می‌شود.

گروه صنعتی صاعدی اولین و بزرگترین تولید کننده و تجهیز کننده لنژری های بیمارستان ها

ماشین های مورد استفاده در لنژری ها :

ماشین لباسشویی (شستشو و آبگیری)

ماشین لباسشویی دور بالا ( بدون فوندانسیون)

پرس اطو

دیگ بخار افقی

دیگ بخار عمودی

اطو غلطک

ماشین خشک شویی

ماشین خشک کن

ماشین آبگیر (سانتریفیوژ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *