+98-21-88830532

خشکشویی

گروه صنعتی صاعدی این بار مقاله ای در مورد خشکشویی برای شما آماده کرده است

خشکشویی یکی از روش های شست و شوی و تمیزکردن لباس ها محسوب می شود و از آن جایی که در این از آب استفاده نمی شود خشکشویی نام دارد .

تاریخچه خشکشویی

مانند بسیاری از اختراعات، خشکشویی نیز کاملا اتفاقی کشف شد. تاریخچه خشکشویی به قرن ۱۹ بر می گردد و قدمتی به نسبت طولانی دارد.

در سال ۱۸۵۵، ژان باپتیست جولی، یکی از کارخانه دار های فرانسه، متوجه شد که سفره او بعد از اینکه خدمتکارش به طور تصادفی یک چراغ‌ نفتی را واژگون کرد، تمیزتر شد. جولی از طریق شرکت رنگ کاری خود سرویس جدیدی ارائه داد و آن را “خشکشویی” نامید. اوایل از تمیز کننده های خشک و انواع حلال ها از جمله بنزین و نفت سفید برای تمیز کردن لباس ها و پارچه ها استفاده می شد.

اما بعد از پایان جنگ جهانی دوم به حلال های مصنوعی فرار، از جمله تتراکلرید کربن و تری کلرواتیلن که با نام پرکلرواتیلن (perc)  شناخته می شود، تغییر یافت.

نحوه عملکرد خشکشویی

خشکشویی ها برای از بین بردن لکه از اصول انحال پذیری برای لباس ها استفاده می کنند .حلالی که در این روش استفاده می شود باید توانایی حل کردن ذرات کوچک چربی و روغن در بافت لباس دارا باشد.

یکی از این ماده ها پرکلرواتیلن است (که در بالا هم اشاره شده است) این محلول شباهت زیادی به بنزین دارد و به صورت مایع سنگین بوده و هر لیتر آن وزنی حدود 3 کیلوگرم را دارد .از ویژگی های مهم این محلول به خاصیت ضد عفونی کننده بودن آن ، جلوگیری از بید زدن لباس و بدون بو بودن آن می توان اشاره کرد .در خشک شویی برای از بین بردن لکه ها از روی لباس ها از روش انحلال پذیری استفاده می کنند .روش کار به این صضورت است که ابتدا لکه به وسیله نرم کننده شل شده و سپس با فشار زیاد برداشته می شود.

تفاوت روش خشک شویی و آب شویی

در روش آبشویی شستشوی لباس با استفاده از مواد شوینده مانند صابون ، مایع نرم کننده ، پودر و مایع شستشو همراه با آب برای از بین بردن لکه و گرد و خاک استفاده می شود اما در روش خشک شویی از محلول پرکلراتیلن برای از بین بردن لکه ها استفاده می شود .

لباس ها در روش آبشویی در ماشین لباسشویی صنعتی قرار می گیرند اما لباس ها در روش خشکشویی در ماشین خشک شویی در فرایندی به عنوان گردش و غلط خوردن شسته می شود.

در روش آبشویی پس از شستشو باید آب لباس ها توسط خشک کن ماشین لباسشویی گرفته شود اما در روش خشکشویی لباس ها پس از شستشو کاملا خشک می باشند و احتیاجی به خشک کردن مجدد لباس ها ندارند .

لباس ها در روش آبشویی نیاز به اتوکشی دارند اما در خشک شویی این گونه نیست

حلال در روش خشک شویی بعد از شستشوی لباس بازیافت و حذف خواهد شد اما این امکان برای مواد شوینده وجود ندارد

مزایای روش خشکشویی

در خشکشویی لباس ها کشیدگی پارچه کم می باشد و تغییر رنگی در لباس ها ایجاد نخواهد شد . خشک شویی لباس ها موجب افزایش طول عمر لباس و جلوگیری از آسیب به بافت پارچه می شود و چربی و لکه های روغنی کاملا پاک می شوند .

معایب روش خشکشویی

از معایب استفاده از روش خشک شویی در لباس ها می توان به قیمت بالای مواد خشک شویی ، ایجاد حساسیت های پوستی ، استفاده از موادی که برای محیط زیست و افراد ضرر دارند اشاره کرد .

 

نمایشگاه بین المللی خدمات و تجهیزات هتلداری

نمایشگاه بین المللی خدمات و تجهیزات هتلداری از 23 الی 26 بهمن...

ديگ بخار

ديگ هاي بخار يا به انگليسي بويلر يك مخزن بسته هستند كه در...

حذف 12 لکه لباس شویی معمولی قسمت یازدهم

 لکه های عرق   اهههههه ... هیچ چیز تابستان را چیزی...

تارخچه ماشین لباسشویی

اولین  ماشینی که قادر به شستن لباس بود در سال ۱۷۹۷ اختراع...