دانستنی های رختشویخانه صنعتی

لنژری بیمارستان

لنژری بیمارستان یا لاندری بیمارستان

لنژری بیمارستان فضایی است كه معمولا در طبقه همكف در مجاورت CSR و روبه روی آشپزخانه قرار دارد. این بخش مسئول جمع آوری،شستشو،خشک كردن،اتو كردن و بسته بندی و نگهداری  البسه بیمارستان می باشد. لنژری بیمارستان به دو بخش اصلی اتاق تمیز و اتاق کثیف بیمارستان تقسیم می شود.

در فرآیند جمع آوری البسه، آن ها را بر اساس میزان آلودگی (كمتر آلوده-خونی وعفونی) تفكیک كرده و در كیسه های مجزای مخصوص كه نسبت به بیرون غیرقابل نفوذ هستند قرار می دهند.

روتختی، ملحفه، پتو، لباس بیماران، روپوش پرسنل بیمارستان و البسه موجود در همه بخش ها، از اتاق عمل و اتاق زایمان گرفته تا كادر بیمارستان  توسط  بخش لنژری بیمارستان شسته می شود.

البته لازم به ذكر است كه لباس های مورد نیاز بخش های مختلف از جمله روتختی،رو پوش پرسنل، لباس مخصوص اتاق عمل، اتاق زایمان توسط خیاط خانه این بخش تولید می شود.

اگـر چـه ملحفـه والبسـه آلـوده درمراکز بهداشتی درمانی می تواند بعنوان منبعی از میکروارگانیسم های  پاتوژن باشد اما گـزارش تعـداد موارد بیماری های  ناشـی از مراقبتھـای بهداشتی در ارتباط با منسوجات آلوده بسیار کم است. با این وجود خطر انتقال بیمـاری از طریـق لباسهای آلـوده در طـول فراینـد شستشـو نباید نادیده گرفته شود. به همین دلیل وجود ماشین عفونی شویی دو درب در بیمارستان ها امری ضروری است.

تفکیک لنژری بیمارستان

تفکیک فضاهای فیزیکی لنژری بیمارستان به 10 بخش به شرح زیر می باشد :

  1. فضایی برای تحویل البسه کثیف.
  2. فضای بـاز بینـی و تفکیک البسه
  3. فضایی جهت شست و شو .
  4. فضای آبگیری البسه .
  5. فضای خشک کردن لباس ها .
  6. فضایی که اتو کشی در آن انجام خواهد شد.
  7. خیاط خانه بیمارستان
  8. فضایی که برای انبار البسه تمیز هست.
  9. فضایی که جهت  توزیع در نظر گرفته می شود.
  10. فضایی که به عنوان انبار مواد پاک کننده استفاده خواهد شد.

یکی دیگر از کارهای این واحد تهیه البسه مورد نیاز بخشها از قبیل البسه اتاق‌عمل و اتاق‌ زایمان ، ملحفه، پتو، روتختی و پیراهن و شلوار برای بیماران بستری می‌باشد و همچنین ذخیره سازی این اقلام برای استفاده در مواقع لزوم اضطراری می‌ باشد. پارچه‌ های مورد نیاز این واحد پس از ارزیابی و داشتن استانداردهای لازم و تایید شدن آن تهیه و خریداری گردیده و توسط خیاط خانه این واحد کار برش و دوخت آن انجام و ذخیره می‌گردد. بخش ها و واحدها نیز بر حسب نیاز، از طریق فرم مربوطه درخواست اقلام مورد نیاز خود را درخواست می‌ نمایند که پس از بررسی و تایید شدن توسط مسئولین بیمارستان توسط این واحد به آنها تحویل داده می‌ شود.

گروه صنعتی صاعدی اولین و بزرگترین تولید کننده و تجهیز کننده لنژری های بیمارستان ها

ماشین های مورد استفاده در لنژری بیمارستان ها:

ماشین لباسشویی صنعتی (شستشو و آبگیری)

ماشین لباسشویی دور بالا ( بدون فوندانسیون)

اتو پرس صنعتی

دیگ بخار افقی

دیگ بخار عمودی

اتو غلطک

ماشین خشک شویی صنعتی

ماشین خشک کن

ماشین آبگیر (سانتریفیوژ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *